5.2 Jak możemy promować integrację cyfrową?


COVID 19 pokazał, że dostęp do Internetu jest teraz tak ważny, jak nigdy wcześniej. Już przed pandemią COVID-19, technologia w znaczący sposób zmieniała nasze możliwości i nawyki jako społeczeństwa w dostępie do usług, pozyskiwania informacji i wsparcia, które w znacznym stopniu stały się oczywiste. Wybuch koronawirusa i późniejszy lockdown tylko przyśpieszyły ten proces. Nasza zdolność do pracy z domu, poszukiwania pracy, kontakt z rodziną lub robienia zakupów spożywczych i innych niezbędnych artykułów, uczestnictwo w wizytach lekarskich, dostęp do usług bankowych oraz utrzymywania aktywności fizycznej – w różnym stopniu  stały się zależne od dostępu do sieci.

Wyzwanie jakim jest ubóstwo cyfrowe w dalszym ciągu pozostaje, aby temu zaradzić dostęp do sieci musi być przystępny cenowo z uwzględnieniem grup najsłabszych społecznie.

https://www.ageing-better.org.uk/sites/default/files/2020-08/landscape-covid-19-digital.pdf

Jak obecnie radzimy sobie z ubóstwem cyfrowym?

Data Gifting- to praktyka łączenia i udostępniania niewykorzystanych danych osobom, których nie stać na stały dostęp do sieci.

Praktyka Zero rating – praktyki polegające na niewliczaniu danych, które pobiera się podczas korzystania z konkretnej treści, aplikacji lub usługi, do limitu danych użytkownika. Konsument, który używa pakietu oferującego określoną maksymalną ilość danych, ma pewność, że aplikacje objęte zero-ratingiem nie zmniejszą przysługującego mu limitu.

HotSpot Wi-Fi – poprzez współpracę z lokalnymi władzami/społecznościami w celu umożliwienia bezpłatnego dostępu.

Biblioteki publiczne – droga do cyfrowo zintegrowanych społeczności

Biblioteki publiczne przodują w dostarczaniu szerokiej gamy technologii i treści cyfrowych. Miliony ludzi w całej Europie korzystają z zasobów dostępnych w bibliotekach, aby poprawić swoje umiejętności korzystania z technologii cyfrowych oraz wesprzeć naukę, zatrudnienie, zaangażowanie obywatelskie itd. W ten sposób biblioteki publiczne są niezbędne do budowania społeczności cyfrowo zintegrowanych. Wychowawcy stają się coraz bardziej świadomi roli bibliotek w poprawie integracji cyfrowej, ponieważ mogą one być niezbędnym dostawcą takich usług, szkoleń i wsparcia dla społeczności lokalnych. Biblioteki w coraz większym stopniu pomagają ludziom wejść na wyższy poziom umiejętności cyfrowych, oferując bezpłatne Wi-Fi i inne możliwości edukacyjne. W Wielkiej Brytanii współpracują one z organizacjami charytatywnymi i instytucjami/firmami prywatnymi, takimi jak BT, aby poprawić jakość życia niektórych osób najbardziej wykluczonych społecznie i cyfrowo. Dzięki tysiącom e-booków i audiobooków dostępnych do bezpłatnego pobrania dla członków, biblioteki publiczne nie powinny być pomijane w procesie integracji cyfrowej!

Obejrzyj film na YouTube o bibliotekach Irlandii Północnej, które oferują szeroką gamę usług cyfrowych swoim członkom

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jakie jeszcze przydatne usługi oferują  biblioteki w Wielkiej Brytanii:

ĆWICZENIE- SŁUCHAJ PODCASTU CYFROWYCH LIDERÓW

Rozmowy z kluczowymi osobami, które miały swój udział w cyfrowej transformacji brytyjskiej społeczności. W trzecim sezonie podcastu Cyfrowych Liderów rozmawiamy z jednymi z najbardziej proaktywnych liderów cyfrowych w Wielkiej Brytanii, którzy dzielą się swoimi poglądami na temat znaczenia przywództwa cyfrowego w szybko ewoluującej transformacji cyfrowej znacznie zmieniającej obraz siły roboczej i całej gospodarki.

Nadchodzi czas globalnej cyfryzacji!

Każdy odcinek to osobna szczegółowa rozmowa z liderem cyfrowym z której się dowiemy jak odnaleźli się w przestrzeni cyfrowej, posłuchamy o ich pasji, dlaczego robią to, co robią, jaki wpływ miała cyfryzacja na ich sektor oraz jak będzie wyglądać przyszłość cyfrowa w ciągu najbliższych 5 – 10 lat.

https://digileaders.com/season-four/