5.3 Tworzenie cyfrowej przyszłości


  • Dostępność i inkluzywność przeszły długą drogę w dziedzinie technologii, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia, pisze dwóch ekspertów komputerowych.
  • Czytniki ekranu są kluczowym elementem dostępnych technologii, ale nie wszystkie strony internetowe są nadal dostępne.
  • Włączenie osób niepełnosprawnych w proces projektowania daje lepsze zrozumienie napotykanych problemów i sposobów ich rozwiązywania.

Jeśli nie jesteś niewidomy lub nie znasz kogoś, kto jest, możesz nie wiedzieć, że osoby niewidome używają tych samych smartfonów, co osoby widzące. Wiele osób niewidomych korzysta na co dzień ze smartfonów z ekranem dotykowym. Sekret polega na tym, że smartfony mają czytnik ekranu, narzędzie, które pozwala osobom niewidomym używać kombinacji gestów i stuknięć, a także wibracji lub dźwięku, aby korzystać z ich aplikacji.

Czytniki ekranu działają zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych. Czytnik ekranu można zwykle znaleźć w ustawieniach ułatwień dostępu. Na iPhone’ach czytnikiem ekranu jest VoiceOver. Zawiera słowny opis tego, co jest na ekranie, w tym przyciski do kliknięcia i inne działania dostępne dla użytkownika. Dobrze zaprojektowany interfejs użytkownika witryny lub aplikacji sprawia, że informacje są tam obsługiwane przez czytnik ekranu, co czyni je dostępnymi dla niewidomych użytkowników. Jednak źle zaprojektowana strona internetowa lub aplikacja nie będzie niestety widoczna.

Nie chodzi tu jedynie o równość i integrację osób niepełnosprawnych. Tak zaprojektowana witryna poprawia jakość odbioru wszystkim użytkownikom. Aplikacja lub witryna, która powoduje problemy z czytnikiem ekranu będzie problematyczna i będzie wymagać więcej czasu i wysiłku również podczas standardowego z niej korzystania.

Obserwacja i  wyciąganie wniosków z zachowań ludzi daje wymierne rezultaty

Początkowo projektanci interfejsu użytkownika stwierdzili, że najlepszym sposobem na stworzenie dostępnej technologii było zbadanie, w jaki sposób osoby z różnymi niepełnosprawnościami korzystają z ekranów dotykowych. Na przykład stwierdzono, że niewidomi użytkownicy czasami uważali, że zlokalizowanie małych ikon i określonych cyfr na klawiaturze ekranowej jest trudne i czasochłonne.

Aby rozwiązać ten problem, wykorzystano cały ekran dotykowy, podobnie jak w kontrolerze konsoli do gier. Zamiast dotykać określonej części ekranu, użytkownicy mogą dotknąć w dowolnym miejscu w odpowiedzi na monity dźwiękowe. Te spostrzeżenia byłyby niemożliwe bez włączenia osób niewidomych w ocenę i projektowanie ekranów dotykowych.

Najlepsze praktyki projektowania interfejsu użytkownika od dawna uwzględniają preferencje użytkowników w procesie projektowania. Uwzględnianie preferencji użytkowników niepełnosprawnych powoduje, że technologia jest bardziej przystępna i praktyczna.

Jednym ze sposobów na zwiększenie dostępności aplikacji i stron internetowych jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym zaprojektowanie technologii. Ale sam proces projektowania nie jest zbyt przystępny dla tych właśnie ludzi. Niewiele projektowanych narzędzi jest do nich dostosowanych.

Lepsza przyszłość w zasięgu ręki

Dostępność to problem, który dotyka wszystkich. Zapewnienie dostępu do technologii jest w większości przypadków wymagane przez prawo.

Ale dostępność to także znak rozpoznawczy dobrej technologii. Technologia, którą ludzie dziś uważają za oczywistą, powstawała z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym optyczne rozpoznawanie znaków, które umożliwia komputerom odczytywanie drukowanego tekstu.

Kluczowe znaczenie ma uwzględnienie dostępności w procesie projektowania. I chociaż dla projektantów przydatna jest świadomość tego, w jaki sposób użytkownicy niepełnosprawni wchodzą w interakcję z technologiami, to jednak najtrafniejsze spostrzeżenia mogą pochodzić właśnie od samych osób niepełnosprawnych. Bez względu na to, ile empatii posiadają projektanci podczas badań preferencji użytkowników, nie zastąpi to korzyści płynących z posiadania części technologii stworzonej przez ludzi, którzy jej używają.